ZMĚNY VÝSTAVNÍHO ŘÁDU

ÚPRAVA SRSTI PSŮ NA VÝSTAVÁCH

Výstavní řád FCI obsahuje ustanovení týkající se úpravy psů na výstavách. Říká se v něm že: „je zakázáno upravovat srst, kůži nebo čenich psa čímkoliv, co mění jejich strukturu, barvu nebo tvar. Je zakázáno upravovat psa v areálu výstaviště s pomocí jakýchkoliv látek nebo pomůcek. Povoleno je pouze česání a kartáčování. Je také zakázáno vyvazovat psa na trimovacím stole na delší dobu než je nezbytné pro úpravu. Porušení tohoto ustanovení může mít za následek okamžité vyloučení psa z účasti na výstavě.“ Stejný požadavek byl na základě požadavku FCI zařazen i do Výstavního řádu ČMKU, konkrétně jako bod k) v čl.14 – Práva a povinnosti vystavovatele. Majitelé, chovatelé a vystavovatelé celé řady plemen se dotazují, jak se bude k plnění uvedeného bodu Výstavního řádu přistupovat. Odpověď je jednoduchá- individuálně. Něco jiného je ošetření psa, který se znečistil při venčení a něco jiného úprava , která např. mění strukturu či barvu srsti nebo požadovaný tvar střihu. Vystavovatelé by měli své psy a jejich srst před výstavou připravit tak, aby v areálu výstavy a před nástupem do výstavního kruhu stačilo jen nezbytně nutné ošetření.

Vladimíra Tichá - mluvčí ČMKU

Doporučujeme prostudovat si nový výstavní řád, který naleznete na www.cmku.cz. Zaujali nás následující změny:

Mikročipy (ISO-standard) a tetování jsou akceptovány rovnocenně. Pokud v zemi výstavy nejsou k dispozici čtecí skenery, musí vystavovatel poskytnout vlastní skener.

Nemocní (přechodně nemocní nebo mající infekční chorobu) nebo chromí psi nebo psi, kteří vykazují atrofii varlat, a feny, které kojí nebo jsou doprovázeny štěňaty, musí být vyloučeni z jakékoliv výstavy psů. Hárající feny se mohou výstavy zúčastnit, pokud to povolují národní řády pořadatelů. Slepí nebo hluší psi se nesmějí účastnit výstav se zadáváním CACIB FCI. Pokud toto ustanovení není dodrženo a rozhodčí zjistí, že pes je hluchý nebo slepý, je povinen vyloučit psa z kruhu.