VAROVÁNÍ PŘED OTRAVAMI PSŮ

Tímto způsobem si dovoluji apelovat na všechny chovatele a majitele psů, aby se vyvarovali používání veškerých jedů proti slimákům,hlodavcům a plevelům v prostředí, kde žijí se svými čtyřnohými miláčky. Je to velice nebezpečné , a i když se podaří zachránit veterinárnímu lékaři Vašeho psího společníka, může otrava ponechat na Vašem psovi celoživotní zdravotní problémy, může to skončit i smrtí, protože včas diagnostikovat otravu, je někdy problém, protože veterinární klinika musí být vybavena vhodnými diagnostickými přístroji a hlavně veterinární lékař musí mít zkušenosti s jednotlivými jedy. Každá otrava se projevuje jiným způsobem. Ale každopádně přípravky k hubení různých živočichů působí na ně jako návnada a když chutnají jim, tak samozřejmě chutnají i našim psům.

Dne 22.8. 2011 došlo k úhynu štěňátka Timmy Klenot Toliary následkem otravy metaldehydem, který je součástí přípravků k hubení slimáků. K otravě došlo již v domově nové majitelky. Vzhledem k tomu, že štěňátko bylo v křečích a vykazovalo tzv. záškuby, veterinární lékař, kterého nová majitelka navštívila, diagnostikoval vrozenou epilepsii. Štěňátko bylo navráceno chovatelce ve 20.00 hod., která okamžitě navštívila veterinární kliniku MVDr. Jana Herčíka. I přes velkou snahu MVDr. Jana Herčíka a jeho týmu došlo ve 22.15 hod. k úhynu štěňátka. MVDr. Jan Herčík stanovil diagnosu a to Intoxikace Vanišem – přípravkem na hubení slimáků.,jeho diagnosu potvrdila i následná pitva provedená Státním veterinárním ústavem Praha.

Závěrem musím konstatovat, že úmrtí následkem otravy, je nesmírně pro psa bolestivé, velice trpí, má křeče. Samozřejmě, že ne vždy otravy končí takto tragicky, ale musí se včas zasáhnout. Na kliniku MVDr. Jana Herčíka byl přivezen pes velkého plemene ihned po požití Vaniše. Pes byl hospitalizován a kromě podávaných léků mu byl okamžitě vypláchnut žaludek. Naštěstí se ho podařilo zachránit, ale bohužel to na něm ponechalo zdravotní následky.

Poradkyně chovu – Michaela Šimůnková

Zpráva MVDr. J. Herčíka
Výsledky pitvy u Státního veterinárního ústavu