PROBLÉMY S RODOKMENY VE FINSKU

Důležité upozornění - až 700 cotonů ve Finsku mají ohroženy průkazy původu

Vážení členové klubu, vážení chovatelé,

bohužel ve Finsku a nejen ve Finsku hrozí, že by mohlo být až 700 cotonků bez průkazu původu. Problém je v tom, že v některých finských chovatelských stanicích nesouhlasí rodiče štěňátek dle průkazů původu. Bohužel jednou z takových chovatelských stanic je i známá chovatelská stanice Rifelin. Je to obrovský problém, který se bohužel bude pravděpodobně týkat i nás a nejen nás. Je to jako řetězová reakce, protože mnoho cotonků se špatnými rodiči mají už potomky a ty mohou mít další potomky. Finský klub a finská unie nařídila vybraným jedincům genetické testy. Dle výsledků budˇ bude průkaz původu ponechán a nebo odebrán a to i následně potomkům.

Dnes jsem jednala s ČMKU a my počkáme na výsledky genetických testů a oficiální vyzvání Finské kynologické unie na ČMKU.

Nyní Vám uvádíme oficiální rozhodnutí Finské kynologické unie a seznam psů, kteří jsou vyřazeni z chovu a nebo vyzváni k provedení genetického testu. Pokud některý z chovatelů hodlá importovat cotonka z Finska, doporučuji tento seznam si prostudovat a počkat s importem do vyřešení situace.

Rozhodnutí finské unie zde.

Seznam psů, u který bude prošetřován původ zde.